Çift Anadal KYK bursunu etkiler mi?Çift Anadal Nedir?

Çift Anadal yani kısaca ÇAP, lisans eğitimi alan öğrencilerin kendi bölümleri dışında bir bölümün derslerini asıl aldığı derslerle eş zamanlı olarak alıp bu dersleri başarıyla tamamlaması durumda mezun olduğu zaman çift lisans diplomasına sahip olmasını sağlayan bir programdır.

Çift Anadal İçin Gerekenler?

Öncelikle Çift Anadaldan yararlanmak isteyen öğrenciler başvurularını bulundukların eğitim programının en erken 3’üncü en geç 5’inci yarıyılında başvurabilir.

ÇAP yapabilmek için gerekli başarı notu üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebiliyor. Mesela kimi üniversite 4 üzerinden 2.5 başarı notu isterken kimi üniversitelere göre bu sınır 4 üzerinden 2.6, 2.8 hatta 3’e kadar çıkabiliyor. Ayrıca Tıp, Hukuk ve Sağlık bölümleri dışındaki bölümlerde okuyan öğrencilerin bulundukları sınıfın başarı sıralamasında ilk %20’lik kısma girmiş olmaları gerekmektedir. YÖK’ün internet sitesinde ise ÇAP için istenen başarı puanı 100 üzerinden 70 olarak belirtilmiştir.

Ayrıca öğrencilerin asıl eğitim gördükleri lisans programından başarısız olmaları durumda Çift Anadal programıyla ilişkileri kesilir.Çift Anadal’dan Mezun Olabilmek İçin?

Öğrencilerin iki daldan da başarılı bir şekilde mezun olabilmeleri için öncelikler asıl eğitim gördükleri programı başarı ile tamamlamalıdır. Asıl programdan sonra da Çift Anadal ile aldıkları eğitim programını belli bir başarı notunun altına düşmeden tamamlamaları gerekmektedir. Ayrıca öğrenciler yine ikinci programlarında başarılı olamasalar bile asıl programlarını başarılı ile tamamlamaları halinde yine kendi bölümlerinin lisans diplomasını alabiliyorlar.

YÖK internet sitesinde öğrencilerin mezun olabilmeleri için genel not ortalamalarının 100 üzerinden en az 70 olması gerektiği ve bir defaya mahsus olmak üzere 65’e düşebileceğini, ikinci düşüşte ise çift ana dal kayıtlarının silineceği belirtilmektedir.

Çift Anadal Hakkında Bilinmesi Gerekenler…

Eğer başvurulan bölüm yetenek sınavı ile öğrenci alıyorsa, başvuran öğrencinin yetenek sınavından da başarıyla geçmesi gerekmektedir.

Aynı anda birden fazla Çift Anadal programına başvuru yapılamaz ancak programının yanında bir de yandal programına başvurabilirsiniz.
Ayrıca öğrenciler kurum içi geçiş hükümlerine uyduğu halde Çift Anadal programına yatay geçiş yapabilir.

Yandal Nedir?

Yandal ise bir lisans programına kayıtlı öğrencilerin üniversitelerinde ki başka bir bölümün bazı derslerini eş zamanlı olarak alıp başarı ile tamamladıktan sonra bir yandal sertifikası almalarına olanak sağlayan sistemdir. Çift Anadal için geçerli olan kurallar yandal içinde geçerlidir.

Sorular ve Cevaplar

Bu kısımda da kısa kısa merak ettiğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz.

1-) Çift Anadal KYK bursunu etkiler mi ?

Çift Anadal derslerinde başarısız olunması halinde anadal programına herhangi bir etkisi olmaz aynı şekilde bu durumda da bursa herhangi bir etkisi olmaz. KYK bursları hakkında daha fazla bilgi için ayrıca buraya tıklayabilirsiniz.

2-) İkinci Diploma programı süresi ne kadardır?

Anadal programı başarı ile tamamladığı halde Çift Anadal programından mezun olamayan öğrencilerin öğrenim süresi en fazla yönetim kurulu kararı ile iki yarıyıl kadar uzatılabilir.

3-) Çift Anadal kapsamında alınan dersler transkripte gösterilir mi?

İkinci diploma programında öğrenim gören bir öğrencinin anadal dahilinde aldığı dersler ve eş değerlikleri kabul edilen dersler trankskirpte gösterilir.Fakat diğer derslere yer verilmez.

4-) Çift Anadal programından hangi durumlarda kayıt silinebilir?

İki yarıyıl ard arda ders alamayan öğrencilerin kaydı silinir. Fakat yurt dışındaki bir üniversiteye değişim programı kapsamında giden öğrencilerin yurt dışında geçirdikleri süre bu duruma dahil edilmez.

5-) Çift Anadal programını iptal eden biri yandal yapabilir mi?

Çift Anadal programında ayrılan öğrenciler herhangi bir yandal programı şartlarını sağladı koşulda gerekli sertifikayı almaya hak kazanabilir.

Konular

Kampüsler içindeki yurt sayısı artacak
Çevre Bakanlığı'ndan öğrencilere burs
Yüksek lisans öğrencilerine yönelik harç indirimi bursu
Atatürk öğrenci yurdu odaları kaçar kişilik?
KYK burs ve kredilerine zam
Atatürk kültür dil ve tarih yüksek kurumu burs sonuçları açıklandı mı?
Yurt Dışında Öğrenim Gören Öğrenciler İçin Taahhütname Süresi Ne Zaman Sona Eriyor?
KYK Tematik Kış Kampları ne zaman başlıyor?
Uludağ Üniversitesinden başarılı öğrencilere burs
Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları Başvuru Şartları Nelerdir?
APSCO Yüksek Lisans ve Doktora Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?
KYK'da hangi kurslar veriliyor?
Hazar Üniversitesi Uluslararası Burs Programına Başvurular Nasıl Yapılıyor?
100/2000 YÖK Doktora Bursuna İlişkin Usul ve Esaslar
İş dünyasında çalışan doktora öğrencileri 100/2000 doktora bursundan yararlanabilir mi?
Aziz Sancar bursunun ilk sahibi belli oldu
İslam kalkınma bankası burs başvurusu nasıl yapılır?
KYK borç erteleme başvurusu e-Devletten nasıl yapılır?
Tayvan burs başvuru şartları nelerdir?
Hırvatistan Öğrenci Bursu Başvuru Şartları Nelerdir?
YÖK-YUDAB Bursunu Nasıl Alabilirim?
Slovakya Bursları Başvuru Şartları Nelerdir?
KYKNET’in sunduğu hizmetler nelerdir?
Çift Anadal KYK bursunu etkiler mi?
MEB'den Burslu Öğrenci Banka Kartı Yazısı
Akademisyenlerin yurtdışında burslu eğitim için başvuruları başladı
Öğrenim kredisi borcunun silinmesi için kanun teklifi verildi
GTÜ her öğrenciye burs veriyor mu?
YÖK-Türkoloji Bursunun Avantajları Nelerdir?
Türkoloji öğrencilerine burs imkanı