Başbakanlık bursu kimlere çıkar?Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü yaptığı bir açıklama ile Gezi olaylarına katılan öğrencilere burs vermeyecek.

KYK burs verilirken bazı şartlar koymuştur. KYK burslarına alabilecek öğrenciler için başvuru şartları nelerdir. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü yaptığı bir açıklama ile gezi olaylarına katılan öğrencilere burs vermeyecek. Kurum, öğrenim kredisi verilmeyecek öğrenciler arasında, öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında, eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (Direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarda bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere, özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya birkaçını bulunduran öğrencilere kredi verilmeyeceği açıklandı.

Burs ve kredi başvurularında en çok merak edilen ise Başbakanlık bursunu kimler alabilir, şartları nelerdir?

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu'na, tüm lisans, yüksek lisans ve açıköğretim öğrencileri başvurabilir. Başbakanlık bursu , öğrenim kredisinden farklı olarak geri ödemesi olmayan bir burstur. Başbakanlık bursuna , önlisans, lisans , açıköğretim ( sadece öncelikli şehit, gazi, anne ve baba ölü..) öğrencileri başvurabilir.2 yıllık okullardan mezun olup,4 yıllık okulların 3. sınıfına ara vermeden devam eden öğrenciler,Yüksek Lisans öğrencileri , Vakıf Üniversitesi öğrencileri, LYS sonucunda ilk 100'e giren öğrencilere , milli sporcular,ikinci öğretimde eğitim alan öğrenciler, Başbakanlık bursuna başvuru yapabilirler.

Başvurular elektronik ortamda yapılmaktadır . Ancak öncelikli durumdan yararlanmak isteyen adaylar , özel durum belgelerini KYK'ya iletmek durumundalar.
Başbakanlık bursu alan adayların bursu alttan 3 dersi kalması halinde kesilir. Bir aday hem öğrenci kredisi hem de başbakanlık bursunu alamaz.

Başbakanlık bursunu kimler alamaz?

Başbakanlık Bursu şartlarına göre bazı durumlarda adaylar burs alamazlar. Daha önce burs yada kredi alan öğrenciler, giriş yılından itibaren yıl kaybı olan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, Polis Akademisi ve Askeri okul öğrencileri, Yüksek Lisans'ın hazırlık sınıfında bulunan öğrenciler, aylık asgari ücret düzeyinde gelire sahip olan öğrenciler ( yetim maaşı ve nafaka dışında) yalan beyanda bulunan öğrenciler ve burs almaya yeterli bulunmayan adaylar Başbakanlık bursundan yararlanamaz.

KYK Ana Sayfa Girişi için Tıklayınız

Konular