KYK Başbakanlık Bursu Ne Kadar?Üniversitelerde okuyan yüzbinlerce maddi durumu elverişsiz öğrenci için Kredi ve Yurtlar Kurumu her yıl milyonlarca lira bütçe ayırarak maddi destek sağlıyor. Öğrenim bursu ve kredi olarak sunulan hizmetler sayesinde öğrenciler normal eğitim süreleri boyunca ciddi anlamda rahatlıyor

Lisans ve doktora eğitimlerine devam eden üniversite öğrencilerine sağlanan burs ve kredi desteği sayesinde hem öğrenciler hem de aileleri bu dönemi maddi zorluk çekmeden atlatabiliyorlar. Her yıl Ekim ayında başlayan ve üniversite öğrencilerinin başvurabildiği burs ve kredilerin onaylanması için, başvuruda bulunan öğrencilerin bilgileri birkaç farklı bakanlık tarafından incelenmektedir. Yapılan inceleme ve araştırmalardan sonra kredi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin ilk ödemeleri, isimlerine açtırılan Ziraat Bankası hesaplarına bir sonraki yılın Ocak ayında yatar.

Kredi ve burslar hakkında detaylı bilgiler ve takvim www.kyk.gov.tr adresinden ve Twitter üzerinden @GSBYurtkur hesabından yayımlanmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı burslar geri ödemesizdir. Ancak bunun için muhtaçlık durumunuzun olması gerekmektedir. Kredi ise isteyen herkese verilen, geri ödemeli bir destektir. Normal öğrenim süresinin bitiminden 2 yıl sonra ödemeye ait ilk taksit istenir. İsteyen gençler taksitler halinde veya peşin olarak tek seferde borcunu ödeyebilir. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağlamış olduğu burs ve krediler, her yıl enflasyon oranında zam yapılarak arttırılır. Ancak, 1 Kasım 2015 seçimlerinde seçim vaatlerinden biri olan burs ve kredi miktarı tek seferde 400 TL’ye arttırıldı. Yani Ocak 2017 tarihinden itibaren lisans öğrencileri 400 TL burs ve kredi alacaklar.

Bu miktar yüksek lisans öğrencileri için 800 TL olurken, doktora öğrencileri için 1200 TL’ye çıkartılmıştır. Ayrıca üniversiteye girişlerde TÜBİTAK tarafından verilen çeşitli teşvik ve başarı bursları da bulunmaktadır. Yine KYK burslarında olduğu gibi geri ödemesiz olan burslar, YGS ve LYS sınavlarında en fazla 10 bininci sıraya kadar olan öğrencilere verilmektedir. Verilen miktar bin TL ile 2 bin TL arasında değişmektedir.

KYK Ana Sayfa Girişi için Tıklayınız

Konular